Kave
Kave
 

Je li dizajn interijera luksuz ili ipak investicija u dugoročnu radost življenja?

Dizajn interijera je kompleksan proces koji stvarno utječe na kvalitetu života
  • Foto: Wizia studio

Dizajn interijera jedna je od rijetkih profesija koju mnogi doživljavaju površno, kao uslugu koja se svodi na estetiku i vizualno uljepšavanje prostora. U eri društvenih mreža, televizijskih emisija i mobilnih aplikacija, stvara se dojam da je uređenje interijera jednostavno, brzo i dostupno svima. Nerijetko se dizajn poistovjećuje s modeliranjem u računalnim programima pa dobivam upite poput: "Meni samo treba netko da mi to nacrta" ili "Možete li napraviti 3D vizualizaciju mog prostora?" No ono što često ostaje nevidljivo jest činjenica da 3D vizualizacija dolazi tek na samom kraju kao alat kojim se prezentira već promišljeno, analizirano i tehnički utemeljeno rješenje. Ona nije početak dizajna, već njegov završni prikaz. 

Pravi dizajn interijera počinje daleko prije ekrana i rendera: u razgovoru s klijentom, u razumijevanju potreba, u funkcionalnoj analizi prostora, u definiranju budžeta, u biranju materijala koji se međusobno nadopunjuju i dugoročno traju.

Kao dizajner interijera svakodnevno se susrećem s kompleksnošću ovog procesa i izazovima koje on nosi od usklađivanja različitih želja i ograničenja prostora, preko tehničkih rješenja, do svakodnevnog donošenja odluka koje imaju stvarni utjecaj na kvalitetu života korisnika tog prostora. 

Zato je važno ponovno postaviti pitanje: što zapravo znači dizajn interijera i koju vrijednost on donosi? 

Ured osječkog studija za dizajn interijera Wizia (foto: Wizia studio)

Dizajn interijera kao investicija, a ne trošak

Iako se dizajn interijera još uvijek smatra luksuzom i nepotrebnim troškom, važno je osvijestiti kako je riječ o ozbiljnoj investiciji koja dugoročno donosi značajne koristi

Ulaganje u kvalitetan projekt uređenja prostora nije prolazni trošak, već ulaganje u vrijednost koja raste s vremenom. Baš poput ulaganja u nekretninu ili kvalitetne materijale, investicija u dizajn interijera ima mjerljivu vrijednost i dugoročan pozitivan utjecaj na kvalitetu života korisnika, na vrijednost nekretnine, čak i na osobno zdravlje i dobrobit.

Povećanje vrijednosti nekretnine

Prvi i možda najvidljiviji razlog zbog kojeg dizajn interijera treba promatrati kao investiciju jest povećanje tržišne vrijednosti same nekretnine. Pažljivo osmišljen i stručno izveden dizajn interijera može značajno povećati atraktivnost prostora na tržištu, bilo da ga vlasnici planiraju prodavati ili iznajmljivati. Prostor koji je stručno projektiran i kvalitetno realiziran odmah ostavlja pozitivan dojam na potencijalne kupce ili zakupce, što znači da se lakše prodaje ili iznajmljuje po višoj cijeni.

Dizajn interijera stana u Osijeku/Projekt BLØ-RD 75/ Wizia studio (vizualizacija Wizia studio)

Osim samog vizualnog dojma, profesionalni dizajneri interijera osiguravaju funkcionalnu organizaciju prostora, učinkovitu rasvjetu, praktična i trajna rješenja koja se dugoročno isplate. Drugim riječima, dizajn interijera nije samo estetsko pitanje, već i strateška investicija koja osigurava održivu vrijednost kroz godine korištenja.

Kvaliteta života i osobno zadovoljstvo

Prostor u kojem živimo, radimo ili boravimo svakodnevno iznimno utječe na naše raspoloženje, motivaciju, produktivnost i ukupnu kvalitetu života. Promišljeni interijer koji je prilagođen individualnim potrebama i željama korisnika donosi osjećaj zadovoljstva, komfora i sigurnosti, te pozitivno utječe na emocionalno stanje korisnika.

Profesionalni dizajneri interijera kroz pažljivo osmišljavanje rasporeda, odabir materijala i boja, osvjetljenje i akustiku prostora kreiraju okruženje koje odgovara potrebama korisnika. Takav prostor omogućava bolje organizirano življenje, jasno definirane zone za rad, odmor ili druženje te pomaže u stvaranju ravnoteže između privatnog i poslovnog života.

Foto: Wizia studio

Ušteda vremena i novca

Jedna od često zanemarenih prednosti dizajna interijera kao investicije jest činjenica da profesionalno vođenje projekta značajno smanjuje rizik od skupih pogrešaka i nepredviđenih troškova. 

Profesionalni dizajneri poznaju tržište, cijene materijala i radova, te imaju pouzdane suradnike koji će posao obaviti kvalitetno i u dogovorenim rokovima. Zahvaljujući iskustvu i stručnosti dizajnera, izbjegavaju se greške poput pogrešnog izbora materijala ili neprikladnih dimenzija namještaja, što se bez stručnog vodstva često događa i predstavlja dodatni trošak. Upravo zato suradnja s profesionalcem omogućava precizno definiranje budžeta te optimalno korištenje resursa unutar dogovorenog financijskog okvira.

Suradnja s profesionalnim dizajnerom interijera značajno smanjuje rizik od skupih pogrešaka i nepredviđenih troškova (foto: Wizia studio)

Održiva i ekološka rješenja

Profesionalni dizajn interijera danas ne smije zanemariti ni pitanje održivosti. Dizajner interijera svojim znanjem i iskustvom može pomoći u odabiru materijala i elemenata koji su ekološki prihvatljivi, dugotrajni i jednostavni za održavanje. Održiv pristup dizajnu interijera dugoročno smanjuje troškove održavanja, račune za energiju i potrošnju resursa.

Održiva rješenja poput energetski učinkovitog osvjetljenja, kvalitetne izolacije, prirodnih materijala ili modularnih elemenata interijera nisu samo pitanje ekologije, već i zdrave ekonomije. Dugoročno gledano, takvi izbori donose opipljivu korist korisnicima i povećavaju ukupnu vrijednost same nekretnine.

Foto: Wizia studio

Psihološka vrijednost uređenog interijera

Vrijednost kvalitetno uređenog interijera ne završava samo na ekonomskim pokazateljima. Jednako važna je i ona psihološka vrijednost, odnosno osjećaj ponosa, sreće i zadovoljstva svakim ulaskom u prostor koji smo kreirali prema vlastitim željama i potrebama. 

Prostor koji je dizajniran s pažnjom i stručnošću pruža osjećaj sklada i mira te pridonosi pozitivnom životnom stilu. U konačnici, dizajn interijera je investicija u vlastitu sreću, samopouzdanje i emocionalnu ravnotežu, što je vrlo teško izmjeriti novcem, ali čija se vrijednost svakodnevno osjeća kroz povećanu kvalitetu života.

Koliko vrijedi promišljen interijer u kontekstu ukupne investicije?

Kada govorimo o gradnji obiteljske kuće, troškovi se vrlo brzo zbrajaju: kupnja zemljišta, arhitektonski projekt, priključci, građevinski radovi, krovište, fasada, stolarija, podovi, keramika, grijanje, klimatizacija i brojni nepredviđeni izdaci. U prosjeku, ukupna investicija za gradnju kuće srednje veličine (npr. 150 m2) može doseći i preko 250.000 do 300.000 € – bez uređenja interijera.

Kada se svi ti segmenti zbroje, ukupna vrijednost investicije vrlo lako prelazi 300.000 €, ovisno o veličini objekta, lokaciji i standardu gradnje. U takvom širem kontekstu, usluga dizajna interijera, čak i kada je riječ o potpunoj usluzi koja uključuje idejni koncept, izvedbe nacrte, tehničku dokumentaciju, odabir opreme, koordinaciju izvođača i nadzor, čini svega 1 do 2 %, dok u luksuznijim projektima i manje. To ne znači da je vrijednost dizajna manja, upravo suprotno, već samo da se ukupan financijski okvir investicije značajno širi, a udio interijerskog projektiranja unutar tog okvira proporcionalno smanjuje. 

Ovaj postotak dodatno varira ovisno o:

  • veličini objekta (kod većih kvadratura udio dizajna po m2 pada),
  • razini luksuza (kod skupljih materijala i opreme ukupna investicija brže raste nego trošak projektiranja),
  • broju prostora koji se projektiraju (npr. dizajn samo dnevne zone ili cijelog objekta),
  • dogovorenom opsegu usluga.

Upravo ta posljednja stavka određuje kako ćete svakodnevno živjeti u tom prostoru: hoće li kuhinja zaista funkcionirati, hoće li svjetlo padati gdje treba, hoće li dnevni boravak biti ugodan, a spavaća soba opuštajuća. Drugim riječima, najmanji postotak investicije ima najveći utjecaj na vašu svakodnevnicu

Zato dizajn interijera ne treba promatrati kao nepotreban trošak, već kao stratešku investiciju koja vraća vrijednost kroz kvalitetu života, dugotrajnost rješenja i izbjegavanje skupih grešaka.

Interijer kuće za odmor u okolici Osijeka/Projekt P/Wizia studio (vizualizacija Wizia studio)

Zaključak: Vrijeme je da promijenimo percepciju

Dizajn interijera nije dodatak niti “nešto lijepo za kraj”. On je temelj svakodnevnog funkcioniranja, osjećaja pripadnosti i dugoročnog zadovoljstva u prostoru koji zovemo svojim. I zato je krajnje vrijeme da se prestane podcjenjivati njegova vrijednost.

Kroz ovaj tekst željela sam osvijetliti koliko je proces dizajna sveobuhvatan, koliko znanja, iskustva i pažnje zahtijeva, ali i koliko odgovornosti nosi. Od prvih skica do posljednjeg detalja. Svaki korak dizajna oblikuje prostor koji će utjecati na život ljudi koji u njemu borave. Upravo zato, dizajn interijera treba promatrati kao investiciju u kvalitetu, funkcionalnost, estetiku, zdravlje, pa čak i u vlastiti unutarnji mir.

Dizajner interijera nije samo netko tko "ima oko za detalje". On je stručnjak koji povezuje tehniku i emociju, prostor i čovjeka, želje i mogućnosti i pretvara ih u skladnu, održivu i dugoročno korisnu cjelinu.

Ako smo kao društvo spremni investirati u kvalitetne materijale, nekretnine, automobile i odjeću, onda je vrijeme da počnemo jednako cijeniti i one koji znaju kako sve to u prostoru povezati u smislenu cjelinu. 

Lijep prostor nije slučajnost. On je rezultat ozbiljnog rada i zaslužuje da ga tako i doživimo.

Kreativni tim Wizia studija za dizajn interijera iz Osijeka: Dorijan Palić i Vana Rakić (foto: Wizia studio)


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.

 

Je li dizajn interijera luksuz ili ipak investicija u dugoročnu radost življenja?
© 2025 T&S d.o.o.