Nježne boje i naslijeđe sjedinjeni u stoljetnoj maslini smještenoj usred kuće

Temelji kuće podignuti su oko stoljetne masline kao simbola povezivanja s prirodnim i obiteljskim dalmatinskim naslijeđem, temom koja se provlači kroz čitav interijer
  • Foto: Marin Trebotić

Geberit

Uređenje kuće za odmor u Gornjem Selu na Šolti započelo je još 2022. godine kao svojevrsni obiteljski projekt. Dizajnerica interijera Doris Koludrović i njezin brat, glavni investitor i pokretač projekta, Dominik Koludrović, odlučili su transformirati nekadašnju obiteljsku parcelu od 1800 m2 u mediteransku oazu bezbrižnog uživanja u svim blagodatima otočnog života. 

Kuća Maslina proteže se na dva kata, ukupne površine 270m2, a podignuta je na parceli na kojoj obitelj već generacijama uzgaja masline

 

Isticanje ljepote prirodnog okruženja

Položaj kuće Olive House, njezin interijer i kompletan sadržaj koji nudi u funkciji su isticanja ljepote prirodnog okruženja: maslinika i nadmorskog pejzaža s kojeg se pruža pogled na Split i otok Brač. 

"Kada dođeš na otok, kao da si u drugom svijetu, a ono što smo mi htjeli dočarati tom kućom je spoj prirode, arhitekture i lakoće življenja na otoku. Kuća je zamišljena da se uklopi u mediteranski stil života pa su se sukladno tome birali prirodni materijali, s naglaskom na one tradicionalne, lokalno zastupljene, u kombinaciji s modernim izričajem stambene arhitekture. U uređenju interijera posebno nam je bilo važno spojiti unutarnji i vanjski prostor, postići osjećaj prostranosti u prizemlju te raznim detaljima utopliti tu cijelu priču“, priča nam Doris Koludrović. 

Sa svojim suhozidima, maslinama i kamenom fasadom, kuća se u potpunosti stopila u tipičan dalmatinski ambijent
Donji dio fasade obložen je lokalnim, šoltanskim kamenom

 

„Maslinik“ u kući

Ta ideja o stapanju kuće s prirodom, u interijeru je ostvarena brojnim kliznim stijenama koje usmjeravaju pogled prema otočnom pejzažu te uzbudljivim elementom biofilnog dizajna. Kuća se doslovno gradila oko stoljetne masline sorte levantinke koja sada, kao simbol povezivanja s prirodnim i obiteljskim dalmatinskim naslijeđem, predstavlja centralni dekorativni akcent u prizemlju.  

Gradnja je započela 2022. i to oko stoljetne masline

„U početku su nas svi pitali hoće li ta maslina moći živjeti u zatvorenom prostoru. Iskreno, nismo ni mi sami znali, iako smo imali neke projekcije kako je to negdje ostvareno. Ali za sada, evo, da pokucam o drvo, lijepo se razvija i stvarno izgleda prekasno, onako baš živo. Kada je nastavila živjeti unutar prostora, prvo je odbacila svo lišće da bi se s vremenom prilagodila prostoru i novim uvjetima. Totalno se transformirala, list joj je sada troduplo veći i izgleda kao da uživa ovdje unutra.“ 

Živa maslina kao atraktivni element biofilnog dizajna u interijeru

Kameni tepih presvučen microtoppingom kao podna obloga

Koncept otvorenog prostora i ravnomjerna podna obloga izvedena u kombinaciji kamenog tepiha i microtoppinga, pridonose onom prvom osjećaju prostranosti i rasterećenosti interijera u prizemlju.

„Kad pogledaš, sve je čisto, prostrano, podovi su ravnomjerni. Niti jednu pločicu nismo stavili u kuću i taj izostanak linija na podu kao da širi perspektivu prostora u glavi, stvara određenu ugodnu energiju.“

Kao glavna podna obloga u interijeru i eksterijeru korišten je kameni tepih.

Ravnomjerna podna obloga izvedena je u kombinaciji kamenog tepiha i microtoppinga te pridonosi osjećaju prostranosti u prizemlju

„U interijeru smo ga dodatno popunjavali s microtoppingom koji se zatim polirao kako kamenčići ne bi ostali porozni. Bio je to poprilično zahtjevan proces, za naše izvođače radova i potpuno novo iskustvo, jer se obično stavlja ili kameni tepih ili microtopping, a naša je ideja bila da ne bude svugdje isto, jer svaki prostor zahtijeva vlastiti identitet. Kameni tepih je porozan i u vanjskom prostoru odlično funkcionira; nema klizanja, voda se brzo upija, nema nikakvih lokvica oko bazena, dok smo unutra ipak morali voditi računa o održavanju, čišćenju i da sve to skupa ima finu završnu obradu.“

Maslina i Zen

Već na samom ulazu u kuću, dnevni boravak prigodnog imena Zen poziva goste da zastanu, udobno se smjeste u Kave Home fotelje i uz ispijanje kave uživaju u pogledu koji se s jedne strane pruža na drugi dnevni boravak - Maslinu sa stoljetnim biljkom i televizijom te na vanjski maslinik, a s druge, na otvoreni kamin koji „razbija“ prostor prema kuhinji i blagovaonici.

Glavni ulaz vodi u otvoren prostor s dva spojena dnevna boravka Zen i Maslina, na koje se nastavljaju kuhinja i blagovaonica
Dnevni boravak Zen zamišljen je kao centar druženja te ga dizajnerica naziva najugodnijim dijelom kuće
Dnevni boravak Maslina

„Otvoreni kamin u centru je bio ideja mog brata. Znali smo da će prostor biti ogroman i da ga treba „razbiti“ s nečim, a nismo htjeli stavljati klasičan kamin u kutu. I onda smo tražili pravo rješenje koje ćemo moći realizirati u ovako otvorenom prostoru. Kamin je napravljen od nalivenog, šalovanog betona, presvučenog microtoppingom. Iznad je postavljen željezni dimnjak koji se nastavlja skroz do krova, gdje je na vrhu postavljen ventilator za izvlačenje dima iz prostora. Tako gosti mogu upaliti vatru i zagrijati se, bez da se zadimi otvoren prostor. Inače ga je lijepo vidjeti u prostoru, izgleda poput malog umjetničkog djela.“

Otvoreni kamin, malo umjetničko djelo u prostoru

 

Prostor „podignut“ ručno rađenim komadima namještaja

U opremanju interijera naglasak je stavljen na prirodne materijale, prevladava hrast. Uz kupljene stolice Kave Home, posebnu vrijednost prostoru dali su ručno izrađeni komadi namještaja, za što je zaslužna kreativnost i vještina trećeg člana obitelji uključenog u projekt.

„Stol od jasena u blagovaonici napravio je naš otac, Rudolf Koludrović, a njegova su ideja i drveni blokovi u dnevnom boravku Zen. Kako je svojevremeno radio na brodu i jahtama, iz brodskog škvera donio je drvene blokove koje smo malo pobrusili i obradili. Svaki je različit na svoj način, ali su baš zbog toga zanimljiv dodatak prostoru, podižu ga na jednu drugu razinu.“

Drvena kuhinja od hrasta rađena je mjeri
Ručno rađeni stol od jasena sa željeznom konstrukcijom koja je varenjem spajana u željeni oblik postolja

Kuća savršena u svojim nesavršenostima

Nasuprot čistoći poda ističu se različite teksture zida i stropa. Tako je komad zida koji se proteže uz stubište presvučen neravnomjernim nanosima žbuke i potom obojen u latex boju za gumirani efekt. Strop je pak namjerno ostavljen neobrađenim, čime se htjelo uvesti element industrijskog dizajna i napraviti mali odmak od tradicionalne priče.

„Radi se o čistom šalovanju s novim šalunzima pri čemu je ostao vidljiv god same daske. Na puno dijelova vidi se olovka, crvena crta od potezanja lasera, razne nesavršenosti koje smo htjeli uklopiti u cijelu priču. Ima jako puno nesavršenosti i upravo zbog toga je ova kuća tako savršena.“

Stepenice od microtoppinga vode na gornji kat, a prati ih željezna ograda obojana u zelenkastu, boju koja se provlači kroz kuću kao poveznica s maslinom

Prostor spavaćih soba utopljen hrastovinom

Na gornjoj etaži smještene su tri spavaće sobe te obiteljska soba sa sofom na razvlačenje kao dodatnim ležajem. Sve sobe imaju izlaz na terasu, opremljenu vanjskim jacuzzijem i lounge kutkom za opuštanje.

Spavaće sobe na katu imaju izlaz na terasu s jacuzzijem

Od parketa, namještaja rađenog po mjeri, vrata do zidnih obloga u hodniku, kao glavni materijal korišteno je drvo hrasta. 

Drvena zidna obloga prožeta je kroz cijeli hodnik, prati liniju namještaja, ormara, kreveta. Kada se zatvore vrata, sve je u jednom tonu, bez vidljivih štokova.“

Umjesto klasične zidne klime, investitori su se u sobama odlučili za podne, smještene u drvenom uzglavlju za krevet, a koje ujedno služi i kao radni stol
Drvo hrasta kao glavni materijal na gornjoj etaži

Kreveti u sobama okrenuti su prema panoramskom pogledu na more.

„Možda ovakav položaj kreveta arhitektonski gledano nije savršen, u smislu da bi za centralne krevete trebao biti puno veći prostor, ali mi smo odlučili riskirali i pozicionirati ih prema prozoru jer smo htjeli da naši gosti, od ranog jutra uživaju u pogledu na more i prirodu.“

Kreveti u spavaćim sobama okrenuti su prema panoramskog pogledu

 

U sobama koncept otvorenih kupaonica

A rizik je definitivno bio koncept otvorenih kupaonica u spavaćim sobama. 

„Dvije sobe imaju svoje vlastite kupaonice, preostale dvije jednu zajedničku. Toaleti su spojeni sa sobom, nema pregrade, izuzev radnog stola. Mnogi ljudi ne vole taj nedostatak privatnosti, ali mi na ovaj način želimo kod naših gostiju stvoriti osjećaj potpune opuštenosti. Želimo da jednostavno uživaju u intimi vlastite sobe.“

Moderne kupaonice u kući Maslina opremljene su Geberit ugradbenim vodokotlićima, poznatim po svojoj pouzdanosti. Dostupnost rezervnih dijelova od minimalno 50 godina garantira nesmetan rad unutar zida. Jedina vidljiva komponenta ispred zida je tipka za aktiviranje ispiranja WC školjke. 

Jeste li znali da tipku možete jednostavno zamijeniti? 

Želite li malu promjenu u kupaonici koja ne uključuje radove, razmislite o promjeni tipke. To je moguće napraviti bez alata i traje tek nekoliko sekundi. Najveća briga ove suptilne, ali vidljive promjene je koju ćete tipku izabrati! 

Pregled Geberit Sigma tipki za ispiranje potražite na https://tipkezaaktiviranje.geberit.hr/.

 U otvorenoj kupaonici ne postoje zidovi koji odjeljuju sanitarni prostor od sobe
Geberit ugradbeni vodokotlić pruža sigurnost u zidu
Prostor kupaonica presvučen je microtoppingom

 Wellness oaza na otvorenom

Investitori su se posebno potrudili osigurati svojim gostima pregršt dodatnih vanjskih sadržaja za dnevnu razbibrigu. Wellness oazu na otvorenom, uz spomenuti jacuzzi na terasi, čine grijani bazen, sauna i kada za ledenu kupku. 

Gostima su na raspolaganju brojni vanjski wellness sadržaji
Grijani vanjski bazen 
Vanjska sauna obložena je kamenom te izgleda kao da je dio suhozida

Na raspolaganju im je i vanjska kuhinja s barom, ložište s kružnom peći, vanjski toalet i tuš te ostava za ležaljke i ručnike. 

Vanjska kuhinja rađena je po mjeri te je opremljena raznim potrebnim suđem i uređajima od ledomata, frižidera do mašine za suđe
Vratnice vanjskog drveta napravljene su od punog drveta radi bolje otpornosti na vanjske uvjete

Sve to u zelenom miomirisnom okruženju lokalne flore.

„Na terasi i na mjestima gdje je navodnjavanje, posadili smo ukrasnu travu Stipa tenuissima u kombinaciji s vrbovicom koja daje prekrasne cvjetove boje fuksije. Također smo postavili drvene kazete s povrćem, začinskim biljem i cvijećem. Trudimo se da sve to izgleda što prirodnije, bez prevelike potrebe za dodatnim održavanjem, a sve kako bi gosti imali osjećaj kao da su u masliniku.“

Ukrasna trava Stipa tenuissima

Izazov gradnje na otoku

Podizanje ovog malog hedonističkog raja nije prošlo bez određenih izazova.

„Graditi na otoku je uvijek izazov. Trebalo je dovući sav taj materijal na otok, što je iziskivalo puno više vremena, truda, pažnje i nadgledanja nego inače, a postojali su i određeni problemi u komunikaciji s pojedinim izvođačima radova. Sad kad je sve to iza nas, svi smo jako sretni. Zasukali smo rukave i dali 100 posto sebe u ovaj projekt. Nadamo se da će to prepoznati i naši gosti te da će uživati u ovom prostoru jer on je osmišljen upravo za to – uživanje u energiji otočnog života i prirode“, zaključuje Doris Koludrović.

Olive House svojim gostima nudi uživanje u energiji otočnog života i prirode


 

Fotogalerija

 

#Oznake

 

Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.

Redakcija se ne mora slagati s mišljenjem autora i izjavama sugovornika te ne preuzima odgovornost za sadržaj reklamnih oglasa.

 

Nježne boje i naslijeđe sjedinjeni u stoljetnoj maslini smještenoj usred kuće
© 2024 T&S d.o.o.