Malo tko zna da se u uvali Piškera, kod Nečujma na otoku Šolti, nalaze ostaci ogradnih zidova antičkog ribnjaka.
Datira iz razdoblja između 2. i 4. stoljeća, zbog čega je u literaturi dobio naziv Dioklecijanov ribnjak.
Riječ je o kamenom nasipu dimenzija 64x3x1,5 metara, s otvorom širine tri metra u svom središnjem dijelu. U antičko doba predmetni otvor je bio zatvoren pregradom čiji ostaci nisu sačuvani do danas. Nasip zatvara dno plitke uvale maksimalne dubine tri metra koja se koristila za uzgoj i čuvanje žive ribe.
Danas su pod morem vidljivi još samo ulaz i dijelovi velikog podmorskog zida.
Lokalitet vrijedan zaštite
Nije teško zamisliti znamenitog cara kako iz svojih odaja u palači naručuje friške komarče iz živog ribnjaka odmah preko kanala te onda užurbane podanike kako ih hvataju i plove natrag.
Zbilja lokalitet vrijedan zaštite.
Upravo je to bio jedan od ciljeva projekta "EKO ŠOLTA - ispod i poviše", sufinanciranog sredstvima Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo.
U sklopu ovog hvalevrijednog projekta Općine Šolta izgrađena je šetnica duljine 400 metara oko uvale Piškera. Time je dodatno omogućen pristup spomenutom antičkom lokalitetu te njegova prezentacija široj javnosti.
U sklopu projekta postojeća pješačka i pješačko-kolna prometnica, ukupne dužine oko 200 m, uređena je adekvatnim opločenjem s kamenim oblucima ili lomljenim kamenom u kombinaciji s kamenim bordurama.
Uređenjem dužobalne pješačke komunikacije (lungomare), povezana je čitava uvala s interesantnim lokalitetima.
U zahvatu je bilo potrebno osigurati adekvatnu stabilnost prometnice, a školjere i zidove graditi na siguran način te osigurati njihovu stabilnost u korištenju. Zatim, dio ruba parcele prema kopnu osigurao se potpornim zidovima 50 -100 cm visine, građenim kao kameni suhozidi.
Uređenje je obuhvatilo nekoliko lokaliteta:
Lokalitet A – prirodne stijene s pitkom vodom
Projektom su sve stijene uz more zadržane u prirodnom zatečenom stanju.
Posebno se ističe lokalitet A na kojem su stijene izrazito atraktivne i imaju prirodan ispust pitke vode uz nekoliko interesantnih stabala koja su planirana za čuvanje.
Izmicanjem postojećeg asfaltnog puta omogućio se malo širi plato, dok se minimalnim intervencijama u podnom opločenju, ugradnjom nekoliko klupa i info-panoa, lokacija učinila atraktivnom.
Od ovog lokaliteta pa prema zapadu, nije bilo planirano značajnije uređenje osim minimalnog čišćenja i sanacije prirodne obale, eventualno popravka školjera, mulova i pristupa plaži.
Lokalitet B – opločenje platoa
Na lokalitetu B izvedeno je opločenje zatečenog platoa te je izdvojena lokacija za postavljanje info-panoa o povijesnom lokalitetu.
Između lokaliteta A i B te dalje na istok opločila se postojeća pješačko-kolna prometnica te su se sanirale postojeće školjere uz obalu.
Dalje na istoku, zid visine 50 cm negirao se nasipanjem ceste, tj. povisila se pješačko-kolna prometnica te se, kao i ostatak, opločila.
Lokalitet C – opločenje platoa
Na lokalitetu C bilo je planirano malo proširenje s novim opločenjem u svrhu okupljanja i informiranja o lokalitetu.
U nastavku prema lokalitetu D, minimalno se uredila prirodna obala, sanirale su se potrebne zatečene školjere te se opločila prometnica.
Do sada izgrađeni gatovi na obuhvatu nepravilnih oblika i raznih materijala (betonski, od kamenih nepravilnih komada), kao i svi postojeći stupići za privez, nisu bili tema ovog projekta te se moraju posebno valorizirati nakon utvrđivanja pomorskog dobra.
Lokalitet D – pristup povijesnom lokalitetu
Lokalitet D je točka najbliža antičkim ostacima ispod mora.
Popločena pješačka prometnica vodi do ove lokacije gdje se nalazi info-pano s mogućim pristupom na plutajuće pontone dužine 12 m i širine 2.2 m, mostom povezane s obalom, što će omogućiti pogled na podmorski lokalitet.
Kako pontoni i sidrenja nisu bili dio ovog projekta, njihova točna lokacija odredit će se nakon arheoloških istraživanja prema uputama konzervatora, uz ishođenje lokacijske dozvole.
Na cijelom zahvatu postavile su se kante za otpatke i 10 novih klupa - šentada, a zasađeno je i 11 novih stabala tamarisa.
Prvi, ali značajan korak prema konačnom rješenju valorizacije lokaliteta
Postoje još neke zanimljive ideje koje su se pojavile kroz razmišljanje i razgovore s konzervatorima, primjerice, mogućnost revitalizacije samog ribnjaka, što bi svakako bilo zanimljivo. Od toga bi se mogla stvoriti cijela turistička manifestacija: od careve narudžbe pa sve dok ne zamirišu pečene komarče.
Opisanim zahvatom promoviran je lokalitet te je značajno poboljšana pristupačnost ostacima antičkog ribnjaka. To je samo prvi, ali značajan korak prema konačnom rješenju valorizacije ovog važnog arheološkog lokaliteta.
Projektant: dipl.ing arh. Duje Šegvić, arhitektonski ured PROSTOR- SPLIT d.o.o.
Materijali (tekstovi, fotografije, grafike i ostalo) na web stranicama egradnja.hr zaštićeno su intelektualno vlasništvo tvrtke T&S d.o.o. Zadar ili drugih pravnih osoba te su zaštićeni Zakonom o autorskim pravima. Ako želite naše materijale koristiti za edukacijske svrhe, slobodno nam se javite i rado ćemo vam izaći u susret.
Uređenje tematske šetnice u uvali Piškera na Šolti
×
Podržite Naš Sadržaj
Jedinstvenim autorskim sadržajem približavamo vam priče o uspješnim projektima gradnje i uređenja objekata. Iza svake naše objave stoji dug proces prikupljanja informacija i uređivanja sadržaja, kojim vam želimo pružiti što više kvalitetnih objava uz ugodno iskustvo čitanja i profesionalne fotografije.
Ako vam se sviđa naš sadržaj i želite nas podržati kako bismo kreirali još više kvalitetnih priča za vaš užitak čitanja, podržite nas jednokratnom uplatom u željenom iznosu.
Podaci za popunjavanje virmana su sljedeći: Broj računa: HR2524020061100040300
Poziv na broj: 00-100
Ako nas u ovom trenutku niste u mogućnosti podržati uplatom, podijelite link objave na vašim društvenim mrežama i nastavite čitati i pratiti stranice portala egradnja.hr